תוכי קוקטייל

תוכי קוקטייל

תוכי קוקטייל נוח במיוחד לגידול ואילוף ולא דורש השקעה מיוחדת ולכן מגדלים רבים אוהבים אותו. הוא לא ייקר ובכמה מאות שקלים תוכלו לרכוש זוג תוכים עם ציוד מינימלי.

הוא מאוד אינטליגנט ואוהב מאוד לשחק ולהשתובב, אך עם זאת, יכול להשתעמם בקלות ולכן חשוב מאוד לתת להם תשומת לב רבה. הקוקטיילים מאוד אוהבים לפרוש את הכנפיים שלהם ולעוף בחללים פתוחים, לכן אני ממליץ לכם לשחרר את התוכי, מדיי פעם, בחלל סגור.

תוכי קוקטייל נוח במיוחד לגידול ואילוף ולא דורש השקעה מיוחדת ולכן מגדלים רבים אוהבים אותו. הוא לא ייקר ובכמה מאות שקלים תוכלו לרכוש זוג תוכים עם ציוד מינימלי.
הוא מאוד אינטליגנט ואוהב מאוד לשחק ולהשתובב, אך עם זאת, יכול להשתעמם בקלות ולכן חשוב מאוד לתת להם תשומת לב רבה. הקוקטיילים מאוד אוהבים לפרוש את הכנפיים שלהם ולעוף בחללים פתוחים, לכן אני ממליץ לכם לשחרר את התוכי, מדיי פעם, בחלל סגור.

צבעו הטבעי הינו אפור עם ראש צהבהב ולחיים כתומות (אצל הזכר הצבעים מודגשים יותר).אך עם השנים התווספו עוד וריאציות צבע הנובעות ממוטציות גנטיות שהתתרחשו באופן טבעי כאשר בשנות ה – 50 הובאו מאוסטרליה לגידול בשבי כחיית מחמד. וכך עם השנים התווספו מוטציות כגון: אלבינו, לוטינו, וויטפייס ועוד….

מחירון תוכי קוקטייל

מחירון תוכי קוקטייל

האם תוכי קוקטייל יכול לדבר?

למרות שהם שקטים יותר יחסית להרבה תוכים אחרים, עדיין יש להם הרבה קולות שהם יכולים להפיק שלרוב הם ישמיעו אותם בשקט לאורך היום. הזכרים יותר קולניים מאשר הנקבות ויותר שכיח לשמוע אותם פוצחים בשירה במהלך היום. אין להם יכולת דיבור טובה אבל כן ניתן ללמד אותם צלילים ושריקות.

ניתן לדעת אם תוכי קוקטייל שמח כאשר הם עושים קולות טחינה עם המקור ופולטים רעשים גבוהים ולעומת זאת כאשר הם מרגישים מדוכאים ולא שמחים הם ישיעו שריקות נמוכות.

קוקטייל אפור 

קוקטייל אפור

הצבע הטבעי של תוכי קוקטייל הינו אפור. הזכר יהיה בעל צבעים בוהקים יותר מאשר הנקבה ואפשר יהיה להבדיל ביניהם בנוסף על ידי צבע הסומק על הלחיים (לזכר יהיה סומק כתום בוהק יותר).

קוקטייל וויט פייס

קוקטייל וויט פייס

השם וויט פייס מגיע כמובן בגלל צבע הלבן שפניו של התוכי. גם בסוג זה אנו נזהה שלזכר יש צבעים בוהקים יותר מאשר לנקבה וכמובן במידה ונרצה להיות בטוחים נוכל לקחת את התוכי לבדיקת דם לגילוי המין.

קוקטייל אלבינו

קוקטייל אלבינו

השם אלבינו מגיע מצבעו של התוכי ולא סתם צבע אלא "לבדקן" כן כן, תוכי אלבינו הוא אכן תוכי קוקטייל לבקן. צבעיו של תוכי קוקטייל אלבינו מתאפיינים בגוף לבן, כרבולת צהובה ולחיים כתומות. העיניים שלהן יהיו אדומות.

קוקטייל לוטינו

קוקטייל לוטינו

בדרך כלל קוקטיילים לוטינו מתנהגים בצורה ייחסית רגוע ומתונה והם קלים לאילוף. הם מאוד אוהבים להיות בחברת אנשים ולשחק במשחקים.

כמו רוב הציפורים הלוטינו עלולים להכנס לדיכאון במידה ותשאירו אותו לבד לתקופה ארוכה ולהיפך, אם תשקיעו בהם ותשחקו איתם ותאהבו אותם זכו לאופי נוח ונעים במיוחד ואפילו קצת שובב.

הזכרים נוטים להיות קצת יותר אגרסיביים מהנקבות ולכן הם םדורשים קצת יותר זמן משחק והוצאת אגרסיות. באופן כללי יש להם אינטלגנציה רבה וניתן לאלף אותם בקלות ייחסית גם לקולות וגם לפקודות.

לא ניתן להבדיל לרוב על פי מראה בין זכר הלוטינו לבין הנקבה ולכן אני ממליץ ללכת על בטוח ולגשת לבדיקת מין אצל וטרינר.

מה האופי של הקוקטייל?

תוכי הקוקטייל, חמוד במיוחד ונוח לגידול. בניגוד להרבה סוגים אחרים, הוא לא רועש והצלילים שהוא מפיק מאוד נעימים (לרוב).
חשובים לו מאוד חיי חברה והוא יראה בכם כחברים הכי טובים שלו. הוא ידרוש לקבל ייחס, חום ואהבה ובעיקר לשחק אתכם, לכן חשוב מאוד שתדעו זאת.

לרוב, הזכרים, יהיו פעילים יותר ויעשו לא מעט פוזות ושיגועים. הנקבות יותר מופנמות ופחות פעלתניות.

רוצים לדעת מה מצב הרוח של התוכי?
הציצית (כרבולת) שעל ראשו יכולה להעיד על מצבי הרוח:
נינוחות – הכרבולת תהיה זקופה אך רפויה
סקרנות או פחד – כרבולת מתוחה וזקופה
פחד וסטרס – כרבולת צמודה לראש

רבייה

בשלות מינית – בין גילאים , 5 – 9 חודשים.

*המלצה – לאפשר להם להזדווג רק כאשר הנקבה מגיעה לגיל 17 חודשים והזכר לגיל – 12 חודשים. מכיוון שלפני כן, מערכות הרבייה לא מספיק מפותחות והאופי שלהם לא יהיה מתאים לגידול גוזלים. ראיתי הרבה פעמים תוכים שמתרבים בגיל צעיר ולצערי, לרוב, לא היה מדובר בסיפור הצלחה.

הזכרים יתרבו עד סביבות גיל 14 והנקבות עד סביבות גיל 11.

משך הריון – שבוע

כמות ביצים בהטלה – 3 – 9 ביצים.

משך זמן דגירה – 3 שבועות (פחות או יותר)

מה יכול לגרום לחוסר פוריות – תזונה לא נכונה, חולי, תוכים אחרים שמפריעים, הפרעות מצד בני אדם וחיות אחרות, שגורמות לסטרס וחוסר ביטחון, בעיות הורמונליות, מחסור בויטמין D (שמש) ומחסור במקומות קינון ( בתי הטלה)

איך מבדילים בין זכר לנקבה?

אצל קוקטיילים רגילים (אפורים ), לרוב, קל מאוד לזהות בין המינים. אך עד גיל 10 חודשים, יהיה קשה להבדיל בין השניים.
צבע גוף –  לזכר צבעים עזים (גוף שחור יותר משל הנקבה)  ולנקבה פחות (גוף אפור בייחס לזכר).
צבע ראש – לזכר יש צבע ראש צהוב יותר וכתמים כתומים על הלחיים בוהקים יותר.
זנב – לנקבה לרוב יהיה פסים צהובים בצד הפנימי של הזנב.

תוכי קוקטייל נקבה

קוקטייל נקבה

תוכי קוקטייל זכר

איך לשמור על בריאותם?

תוכי הקוקטייל אוסף הרבה אבק ולכן אין ממה להתרגש מאפצ'י מדי פעם. 
בעונות המעבר, נפוץ שנוצות התוכי מתחלפות, ולכן אל תתרגשו מקרחות שנוצרות.
בזמן תקופת ההטלות, חשוב מאוד לספק לתוכים שלכם מזון מגוון ומלא ויטמינים וסידן. 

מה אוכל תוכי קוקטייל?

תערובת לתוכי קוקטייל שמכילה דוחן, זרעים וגרעינים, זה הבסיס למזון שהוא צריך. במידה ואתם רוצים קצת יותר להשקיע, אני ממליץ לבחור בכופתיות, כי זה ימנע מהתוכי לבחור מה הוא אוכל מהתערובת ומה לא. מלבד המזון הבסיסי, תתנו להם ירקות ופירות שמותרים להם. למאכלים שאסור לתת לתוכים כנסו.

בזמן הטלות, ממומלץ לתת פעם בכמה ימים, ביצים קשות ולרסק אותן , עם הקליפה. זה מלא סידן ומגדיל את הסיכויים שהגוזלים יהיו יותר חזקים ובריאים. וגם ההורים.

4.5

רוצים ללמד את התוכי לעשות סיבוב?

מדריך מצולם חינם

השאירו פרטים ותקבלו את המדריך